Završen je i deveti po redu „Hakaton” u organizaciji Studentskog inovacionog centra Elektronskog fakulteta, dvadesetčetvoročasovno ekipno takmičenje u kreiranju tematske aplikacije. Ove godine, pred takmičarima je bio zadatak da kreiraju aplikaciju na temu „Softverska podrška pametnim gradovima”. Ekipa Studentskog dnevnog lista imala je priliku da razgovara sa ovogodišnjim pobednicima, a u pitanju je tim „RiTech” iz Rijeke sa aplikacijom „NextCity”, a čine ga studenti Tehničkog fakulteta u Rijeci, čiji su članovi: front-end developer Ivor Cvetkovski, bek-end i klaud developer Matia Rašetina, student i front-end developer Leonard Martinis i studentkinja i front-end developerka Antonia Grabar.
Na pitanje da li su im ispunjena očekivanja takmičenja, ceo tim je odgovorio da su im čak i nadmašena. Tokom procesa kreiranja aplikacije, Cvetkovski objašnjava da se ekipa najviše fokusirala da korisnicima lakše omogući pristup informacijama.
Znali smo da imamo jako solidnu infrastrukturu, stvarno smo verovali da smo tehnički pri vrhu, ali je tokom prezentacije internet, nažalost, zakazao, ali sudije su znale da na zadnjem čekpointu sve zapravo funkcioniše i radi, tako da mislim da nam je to uveliko pomoglo. Pametan grad je nešto vezano za hardver i softver, neki senzori ili nešto što pokazuje trenutno stanje. Zapravo, imam lično iskustvo u klaudu, malo je specifično, gde ima jako puno servisa gde se zapravo nude takve stvari, za šta mislim da nam je isto tako uveliko pomoglo, plus je to i jedna od najmodernijih infrastruktura što se tiče stavljanja koda u javnost, što se zapravo koristi u najvećim firmama danas, dodaje Rašetina.
S obzirom na kratko vreme koje su imali da kreiraju aplikaciju, tim nam je kazao da je situacija i te kako bila napeta, svako je iznosio svoje mišljenje koje je na kraju pomoglo pri dizajnu aplikacije, ali i da su neslaganja bila potrebna zbog samog napretka na aplikaciji. Na pitanje da nam se približi koncept i značenje pametnih gradova, koji su balkanskoj javnosti i dalje nepoznati, Cvetkovski odgovara:
Pametni gradovi su kombinacija pametnih uređaja koji objavljuju podatke na javno dostupnim mestima, kako bi podaci o vremenu, prometu i generalnom kvalitetu života prikazali ljudima kako da se najbolje ponašaju i žive u gradu, objasnio je on.
O tome kako aplikacija koju su kreirali doprinosi pametnim gradovima, Grabar dodaje da je korisnicima, za početak, sve na jednom mestu, jer postoje platforme koje koriste samo neke od podataka, ali ne i podatke koje bi obuhvatile sve usluge i delatnosti.
Naš primarni cilj je bio olakšati korisnicima da se snađu u gradu, dodala je Grabar.
Na pitanje da li planiraju da se vrate i iduće godine, Cvetkovksi odgovora da je veći deo ekipe na završnoj godini, te sumnja da se vraćati kao takmičari, ali da je glavni cilj dalje napredovanje. Martinis, kao najmlađi član ekipe, smatra da ima prilike da se ponovo vrati, ali da sada treba pronaći novi tim.
Bilo bi lepo imati nešto svoje i raditi u tom nekom smeru koji me zanima, ali do tada, želim da skupim još više iskustva poput ovog. Bilo je super, zaključuje Grabar.
Osim nagrade, pobednici ovogodišnjeg takmičenja će kod kuće odneti puno pozitivh iskustva i sećanje na dobre ljude. Tim se jednoglasno složio da je ovo takmičenje jedno nezaboravno iskustvo i da su dosta toga naučili.